W Stargardzkim Centrum Kultury działa Punkt Szczepień Powszechnych.
W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa przygotowaliśmy zbiór ważnych dla stargardzian informacji. Interesujący nas temat można wybrać z menu po lewej stronie (na komputerach stacjonarnych) i klikając trzy kreski przy napisie „ZDROWIE” (na urządzeniach mobilnych).
W Stargardzkim Centrum Kultury działa Punkt Szczepień Powszechnych. Mieszkańcy mogą się zaszczepić bez konieczności oczekiwania w kolejce do przychodni. Nie muszą też jechać do Szczecina lub innych miejscowości. Cały czas działa rejestracja do punktu w SCK.
Punkt jest prowadzony przez stargardzki szpital. Aby zapisać się na szczepienie trzeba:
- wejść na stronę www.pacjent.gov.pl i zarejestrować się elektronicznie – TUTAJ można obejrzeć krótki film instruktażowy,
- zadzwonić na bezpłatną infolinię – tel. 989 lub pod nr 880 333 333 (całodobowo, 7 dni w tygodniu) – i jako wybrane przez siebie miejsce wskazać Punkt Szczepień Powszechnych – Stargardzkie Centrum Kultury (Ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 105, Stargard),
- wysłać SMS o treści SzczepimySie pod nr 664 908 556 lub 880 333 333,
- zadzwonić bezpośrednio do PSzP – tel. 667 627 600 lub 667 627 598 (od poniedziałku do piątku, 8:00-15:00).
Po zapisaniu się i uzyskaniu terminu oraz godziny szczepienia warto jeszcze w domu wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Jest on dostępny w załączniku poniżej. Można go też dostać – w wersji papierowej – w SCK, Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i Rynek Staromiejski 1) oraz w Starostwie Powiatowym (ul. Skarbowa 1). Wypełnienie kwestionariusza w domu skraca czas pobytu w punkcie i usprawnia załatwienie formalności.
W dniu szczepienia trzeba:
- odżywiać się dokładnie tak samo jak na co dzień,
- przyjmować te same lekarstwa,
- „na górę” ubrać to, co pozwoli łatwo i szybko odsłonić ramię.
Koniecznie należy zabrać:
- dowód osobisty,
- swoją dokumentację medyczną,
- listę zażywanych leków,
- okulary (jeśli są potrzebne).
Na szczepienie trzeba przyjść punktualnie. Najlepiej maksymalnie 15 minut przed wyznaczoną godziną. Nie należy zajmować kolejki wcześniej, bo dezorganizuje to pracę punktu, ale też zwiększa ryzyko zarażenia się koronawirusem bezpośrednio przed szczepieniem.
Jeśli ktoś nie może przyjść na ustalony termin, powinien jak najszybciej zadzwonić bezpośrednio do PSzP – tel. 667 627 600 lub 667 627 598. Warto pamiętać, że złe samopoczucie lub lekkie objawy infekcji nie zawsze są przeciwwskazaniem do szczepienia. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz.
Punkt w Stargardzie jest zorganizowany tak, aby każdy pacjent mógł po szczepieniu odczekać około kwadrans. W tym czasie będzie obserwowany przez profesjonalnie przygotowaną kadrę. Na ewentualne pytania i wątpliwości odpowiedzi zostaną udzielone na etapie kwalifikacji do szczepienia.
Bezpłatne miejsca parkingowe dla osób szczepiących się zostały wyznaczone na dawnej pętli autobusowej przy pl. Wolności (przed głównym wejściem do SCK). Aby dostać się do punktu, trzeba wejść do budynku od strony ul. Wojska Polskiego – naprzeciwko sądu. PSzP jest pozbawiony barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami.
Stargardzianie z niepełnosprawnościami, mający problemy z samodzielnym poruszaniem się mogą skorzystać z bezpłatnego transportu na szczepienie przeciwko koronawirusowi. MPK zapewnia dowóz w systemie „od drzwi do drzwi”. Z takiego przejazdu skorzystają również opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Aby zamówić transport, najlepiej zadzwonić na całodobową infolinię 91 573 13 82 lub pod nr 607 890 017, 508 111 521. Zgłaszając się, trzeba podać kilka informacji – imię i nazwisko, telefon kontaktowy, swój adres, a także datę, miejsce i godzinę szczepienia. Przed skorzystaniem z przejazdu należy pokazać kierowcy dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności. Dodatkowo osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, mogą liczyć na pomoc opiekuna w dotarciu do pojazdu.
Bezpłatny transport obejmuje punkty szczepień na terenie Stargardu – również Punkt Szczepień Powszechnych w SCK. Z busa MPK mogą skorzystać stargardzianie, którzy posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym (kod R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami. Taki transport jest również przeznaczony dla osób mających inne, niemożliwe do pokonania trudności z dotarciem do punktu szczepień.